Masaż Lomi Lomi pochodzi z Hawajów, gdzie jest znany od dziesiątków lat. Jednak świat poznał ten zabieg dopiero w drugiej połowie XX wieku, do Polski zaś ta filozofia masażu dotarła zaledwie kilka lat temu.
„Lomi” z języka hawajskiego tłumaczy się jako „dotyk miękkiej, aksamitnej łapy zadowolonego kota”. Powtórzenie tego zwrotu ma podkreślić znaczenie tego wyrażenia. Inne znaczenie słowa „lomi” to naciskanie, pocieranie i uwaga poświęcona zarówno zewnętrznej, jak wewnętrznej sferze człowieka. Natomiast „nui” oznacza „ważny, wyjątkowy, podniosły, święty”.
Zgodnie z polinezyjską filozofią sztuki życia człowiek jest w stanie sam się uzdrawiać, a narzędziem, które mu na to pozwala jest miłość, rozumiana jako dzielenie się oddechem i radością. Masażysta podczas masażu Lomi Lomi pomaga uwolnić tę uzdrawiającą moc kryjącą się we wnętrzu każdego z nas.
Ten masaż hawajski pierwotnie był zarezerwowany wyłącznie dla władców i wyższej sfery. Poddawano się mu w ważnych momentach życiowych, przed koronacją, czy przed podjęciem istotnej, trudnej decyzji. Taki rytuał mógł trwać od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. W czasie jego trwania odbywały się tańce, śpiewano pieśni hawajskie oraz oczywiście masowano wybrańca. Masaż przeprowadzano na kamiennym ołtarzu. Obecnie zastępują go stoły do masażu lub, rzadziej, stoły kamienne.